php.hr
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
12.12.2019., 09:26
1878 Postova 1000 Tema 442 Članova
Najnoviji Član: medolino
php.hr  |  PHP & MySQL  |  PHP for newbies  |  Newbie preporuka « natrag naprijed »
 Str: [1]
Autor Tema: Newbie preporuka  (Posjeta: 4807 )
ReiKo
Novi član
*

Spol: Muški

« : 21.02.2008., 12:38 »

Pozdrav!

Evo, odlucio sam uzeti PHP kao jos jedan jezik uz C++ jer me je on jednostavno najvise zainteresirao, a i cini mi se da je potraznja za php programerima sve veca i veca.
Zanimaju me sljedece stvari :

1. Sta sve tocno trebam da bi mogao pocet ucit PHP ( mislim ako postoji paket koji sadrzi i server i editor itd. kao neki pocetnicki paket).

2. Koje knjige preporucujete?

3.Koje stvari osim guestbook-a,foruma,admin sekcije za newse itd. mogu radit uz pomoc php-a?

Eto, to je za pocetak kasnije ako budem imao jos pitanja, rado cu ih postaviti.

Hvala.

EDIT : Malo sam pogledao po sajtu i vidim da je dobar onaj paket wamp... ali opet nije up to date, jedino jest sta se tice php-a ali apache i mysql ipak postoje novije verzije nego sta su u tom paketu, jel ima koji paket da je sve up to date?
« Zadnja izmjena: 21.02.2008., 18:58 ReiKo » Evidentirano
mitja
Novi član
*

« Odgovor #1 : 21.02.2008., 21:55 »

uzmi neki web server...imas generalno dvije vrste IIS i Apache (ukljucivo sa tzv. apachoidima),malo prouci komunikaciju web server web klijent(http protocol)...
php manual i php forumi su  najbolja literatura iako i sve ostalo dolazi u obzir ako imas vremena Smile
baze podataka danas su standard... koju god da odaberes... mozes s njom na vise ili manje lagan nacin komunicirati preko php-a
mysql je vjerojatno najpopularnija baza medju php - asima Smile
dakle potrebno je u pocetku i odredjeno znanje o bazama podataka Smile (kasnije ce to mozda netko drugi raditi )
sto se editora tice... odaberi bilo koji...moja preporuka je da podrzava kodiranje u utf-8 without BOM
nadalje....php osim sa web serverom i bazom podataka moze komunicirati i sa svim ostalim serverima  na ovom planetu.. a ako s nekim slucajno ne moze onda ce to zasigurno vrlo brzo moci
tako npr. mozes komunicirati sa mail serverom , ftp serverom ,radius serverom,lldap serverima,audio/ video streaming serverima  i puno puno drugih stvari... neka se netko ne naljuti ako sam nesto ispustio Smile
..mozes ga koristiti i kao zamjenu za windows script host i stosta drugo....
mislim da ces najbolju sliku dobiti ako samo malo zaviris u impozantan repozitorij funkcija u php manualu
i na kraju da ne duljim ... sto mozes raditi u php-u osim onog sranja sto si nabrojio Smile
pa ako si pametan.... raditi ces aplikacije koje ce koristiti ljudima u firmama, obrtnicima i sl. npr. razlicite sustave naplate, nadzora, workflow, web shopove,audio/video web aplikacije i sl.....sve ono sto bi ljudima koji imaju para moglo koristiti Smile

sretno... i svakako odmah pocni sa bazama podataka!!!

lp
Evidentirano
ReiKo
Novi član
*

« Odgovor #2 : 22.02.2008., 08:17 »

Hi!

Hvala n odgovorima, stvarno su mi sad neke stvari jasnije.
I mislio sam pocet s nekom knjigom,manualom i pomoci od strane raznih foruma ako negdije zapne.
Odlucio sam se na apache server,mysql bazu kao sta je i vecinom standard.

Samo me opet napominjem zanima jel ima neki paket koji sadrzi sve navedene stvari up-to-date? wampserver ipak malo kasni...ili mi se isplati zasebno skidat apache i ostalo i onda instalirat? iako mi to izgleda teze nego kad koristim neki paket kao recimo wamp.

hvala.
Evidentirano
mitja
Novi član
*

« Odgovor #3 : 22.02.2008., 20:40 »

da li ti se isplati  ne znam Smile
meni je interesantnije da sam slozim okruzenje u kojem cu razvijati i testirati softwer...ja osobno nisam nikad koristio niti jedan paket o kojem ti pricas tako da ti iskreno ne mogu nista pametno odgovoriti o tome.
Kad ces napraviti prvi komercijalni software suocit ces se sa razno raznim konfiguracijama servera kod hosting provider-a i mozda tvoja aplikacija kod korisnikovog ili tvog hosting providera nece raditi ili ce cudno raditi.Tada ces morati znati objasniti administratoru sto zelis i natjerati ga da ti to osposobi.
Tako da nije lose da odmah pocnes detaljnije upoznavati elemente s kojima ces raditi.
Ako imas mogucnosti zakupi svoj server  ( bilo linux ili windows ) i sam si slozi kaj ti treba....tako ces osim zarade na aplikacijama imati i godisnju zaradu na hostingu.Nadalje imat ces stalni kontakt sa klijentom i kontrolu nad svojim aplikacijama Smile.A i klijenti vise vole da dobiju sve u paketu tako da oni ne moraju previse razmisljati o tome.
Dobro je znati da svoj kod (ako nije open source) mozes i zastititi tako da ti ga neki admin ne popali Smile.

zaboravio sam ti reci da postoji i jedan casopis ...zove se php architect
Evidentirano
ReiKo
Novi član
*

« Odgovor #4 : 22.02.2008., 20:59 »

Za pocetnika kao sta sam ja mislim da je XAMPP paket, jer cu zasada uciti samo na localhostu.
Sta se tice text editora di cu pisat kod sta se preporucuje, onak malo al dinamitno Wink
Prije sam za takve stvari koristio GUIedit
Evidentirano
mitja
Novi član
*

« Odgovor #5 : 22.02.2008., 21:02 »

ja koristim Rapid PHP Smile
Evidentirano
nicolas_ericsion
Gost
« Odgovor #6 : 03.07.2010., 03:28 »

yes i have used XAMPP and it is really helpful. i have learned my basic knowledge from there. you should also use this too.
thanks
Evidentirano
noire55
Gost
« Odgovor #7 : 01.08.2010., 20:41 »

I`m just beginning to work with C++. Yor advice will be useful in my coursework help. Thank you!
Evidentirano
 Str: [1]
php.hr  |  PHP & MySQL  |  PHP for newbies  |  Newbie preporuka « natrag naprijed »
    Skoči na: